Kółko Młodego Odkrywcy

ZAJĘCIA ODBYWAJĄ SIĘ W RAMACH CZESNEGO !

• Przeprowadzone  eksperymenty  pomogą  wyjaśnic  wiele  zagadek  nurtujących  małego  człowieka .Nasi  mali  odkrywcy  wspaniale  się  bawią  nie  wiedząc , że  właśnie  się  uczą ,a  na tym  nam  najbardziej  zależy .
  • Założenia ogólne:
    Zabawy i zajęcia badawcze to bardzo trudna forma pracy, ale jej efekty są znakomite.
    Dziecko już od najmłodszych lat kształtuje się poprzez odkrywanie własnego ciała oraz otaczających je rzeczy. Nauczyciel w przedszkolu powinien wykorzystać te dążenia poznawcze, aby rozwijać sprawność umysłową dzieci, rozbudzać zainteresowania i pomóc im odkrywać przyjemność czerpaną ze zdobywania wiedzy. Chodzi o to, aby dziecko w toku różnych zajęć rozwijało w sobie zdolność odczuwania, działania, wysławiania się, ćwiczenia refleksji i wyobraźni jednocześnie z nabywaniem nowych doświadczeń, poznawaniem świata, wzbogacaniem wiadomości. Kółko Małego Odkrywcy  ma za zadanie zaspokajać to naturalne pragnienie wiedzy, rozbudzając wciąż nowe zainteresowania, zachęcając do kolejnych odkryć.
    Cele ogólne:
  • Rozwijanie wszystkich potencjalnych zdolności dziecka, pozwalających ukształtować jego osobowość i stworzyć mu jak najlepszą szansę powodzenia w szkole i w życiu.
  • Odkrywanie zasad postępowania, poprzez rozwijanie skłonności do wykonywania bardziej złożonych, nastawianych na ściśle określony cel działań.
  • Skupianie uwagi na jednym z elementów otaczającej  rzeczywistości, dającą się ukierunkować na jej aspekty sensoryczne czy estetyczne.
  • Stawianie i rozwiązywanie problemów, pozwalających na poszukiwanie, odkrywanie i tworzenie (zdobywanie dostępnej im wiedzy).
  • Kształtowanie zachowań proekologicznych w kontakcie ze środowiskiem przyrodniczym (doświadczenia).